Kvantify rejser 37 mio. kr. til at accelerere kvanteteknologi i life science
Den aarhusianske scaleup, der udspringer af Aarhus Universitet og har domicil i INCUBA, bygger bro mellem kvanteteknologi og lægemiddeludvikling med egenudviklede algoritmer, der kan optimere discovery-pipelines og styrke fremtidens medicin.
Investeringen kommer fra både eksisterende og nye investorer, herunder 2degrees, Lundbeckfonden, EIFO, Dreamcraft Ventures, QAI Ventures, Nordic Makers, Anterio Consult and Research GmbH og 2xN. Det oplyser Kvantify på LinkedIn.
“Denne investering gør os i stand til at accelerere vores strategiske, teknologiske og kommercielle initiativer og styrke vores position i markedet. Vores mission er fortsat at løse nogle af verdens mest komplekse beregningsmæssige udfordringer til gavn for både erhvervsliv og samfund – med udgangspunkt i life science,” siger Nikolaj Zinner, co-founder & CSO.
Vi glæder os til at følge rejsen videre og til at se, hvordan Kvantify fortsætter med at sætte både Aarhus og Danmark på verdenskortet.
