43 startups har søgt om optag i INCUBA Next Level Founder Hub

Interessen for INCUBA Next Level Founder Hub har været stor. Ved ansøgningsfristens udløb havde 43 startups sendt en ansøgning om at blive en del af det næste hold.

I de kommende uger gennemgår et panel bestående af investorer og erfarne profiler fra økosystemet ansøgningerne for at udvælge de startups, der får tilbudt en plads i Founder Hub.

Panelet vurderer både virksomhedernes potentiale og deres fit med programmet. I nogle tilfælde kan udvalgte startups blive inviteret til en kort samtale som en del af udvælgelsesprocessen.

Samtidig skal panelet udpege de 10 startups, der hver modtager et legat på 50.000 kr. fra Inger og Poul Eriksens Fond.

De udvalgte startups starter i Founder Hub den 10. august 2026.

Vi glæder os til at dykke ned i de mange stærke ansøgninger og til at byde et nyt hold ambitiøse founders velkommen i INCUBA Next Level.